Microblading kaş bölgesinde uygulanan ‘kıl tekniği’ dediğimiz teknik kullanılarak gerçekleştirilen bir yöntemdir. Yaygın ismi ile kalıcı makyaj olarak geçer. Son yıllarda ise yeni çıkan sistem olan mikro iğneler kullanılarak kaşları dizayn etme yöntemidir. Microblading; özel iğne uçları ile doğal boyalar kullanılarak kaşlara yeniden dizayn verilmesi yöntemidir.

İşlemden önce altın orana göre kaşlar alınır ve çerçevelenir. Microblading işlemindeki en önemli nokta kaşı ölçme ve çerçeveleme kısmıdır. Doğal kaşlarda asimetri, boşluklar olabilir, bu durumda ölçüm yapıp iki kaşı birbiri ile dengelemek çok önemlidir. Ölçüm yapılıp kaşlar yeniden tasarlandıktan sonra danışanın fikri alınır ve onaylandığı takdirde işleme geçilir. İşlem öncesinde gerekirse anestezik krem uygulanabilir.

Her iki kaşın da orantılı bir şekilde ölçümü alındıktan sonra cilt ve saç rengine uygun boya seçilir. Kullanılan boyalar tamamen organik içeriklidir, bu sayede zamanla yavaş yavaş açılarak tamamen silinir. Boyaların zamanla siliniyor olması,kaşa tekrardan şekil vermeyi, şekil ve renk değişikliği yapabilmeyi kolaylaştırır.

İşlem yaklaşık 1-1.5 saat sürmektedir. İşlemden sonra gerekli bakım ürünleri uygulanır. Danışana da kullanması gereken ürünler izah edilir. İşlem sonrasını takip eden günlerde gereken bakımları mutlaka aksatmadan uygulamak gerekir. İşlemden yaklaşık 1 ay sonra kontrol seansı gerekmektedir. Kontrol seansında ise boş kalan alanlar düzenlenir, gerekirse eklemeler yapılır.

Microblading işlemi sonrasında güneşten korunmak gerekir,özellikle sonbahar ve kış aylarında uygulanması daha sağlıklı olacaktır.

Microblading hangi durumlarda uygulanır?

Kaşlarda dökülme veya seyrelme varsa; kaş rengi normalden açık, soluk renkteyse; ameliyat, dikiş izi gibi izler varsa; kaşlar arasında farklılık, şekil bozuklukları varsa microblading işlemi uygulanabilir.