İğneli Epilasyon İzleri
İğneli Epilasyon İzleri

İğneli epilasyon deyince birçok kişinin sorduğu sorulardan bir tanesi iğneli epilasyon işleminden sonra iğneli epilasyon izleri kalıp kalmayacağıdır. İğneli epilasyon, cilt ile ilgili bütün işlemlerde olduğu gibi titiz davranılması gereken bir işlemdir. Epilasyon gibi uzmanlık ve tecrübe gerektiren işlemlerde cilt yapısını da çok iyi bilmek gerekmektedir. Cilt yapısı hassas ise herhangi bir işlemde bile normalden fazla reaksiyon gözlemlenebilir. İğneli epilasyon işlemi ise elektrik akımı sistemi sayesinde kılları yaktığı için ister istemez her cilt reaksiyon gösterecektir, danışanın cildi hassas ise normalden fazla hassasiyet oluşması gayet normaldir.

İğneli epilasyon uygulamasından sonra iz kalma durumu ancak işlem esnasında yanlış uygulama ve yanlış akım kullanımı sonucu oluşabilir.

İşlem esnasında kullanılan iğnenin ve diğer ekipmanların dezenfeksiyonu da fazlasıyla önemlidir. Hijyenik şartlara uyulmadığında, epilasyonda kullanılan ekipmanların dezenfeksiyonuna dikkat edilmediğinde de ciltte bakteri sebepli yaralar ve sonrasında izler oluşabilir.

İğneli epilasyon işleminin öncesi de sonrası kadar önemlidir. Epilasyon işleminden önce cildin steril edilmesi, işlem yapılacak ortamın sterilizasyonu ve kullanılacak ekipmanların dezenfeksiyonu da işlemin sağlıklı bir şekilde gerçekleşmesi adına oldukça elzemdir. İğneli epilasyon işlemi esnasında işlemi yapacak uzmanın eldiven ve maske gibi koruyucu malzemeler kullanması gerekmektedir.

Epilasyon uygulanacak kişinin kıl yapısı, cildinin inceliği/kalınlığı, hassaslık derecesi detaylı bir şekilde analiz edilmeli ve bunlara uygun olarak cihazın elektrik akım seviyesi ayarlanmalıdır. İşlem esnasında iğne ile kıl kökünde belli bir derinliğe kadar girilip akım verilir. Kökü yanan kıl ise cımbız yardımı ile kökten çekilir. Kökü doğru bir şekilde yanan kıl, cımbızla çok kolay şekilde çıkacaktır. Yüzeyde kıl kalmayana kadar işlem bu şekilde devam etmektedir.

İğneli Epilasyon İzleri İçin Krem

İğneli epilasyon işleminden hemen sonra cildi yatıştırıcı ve onarıcı bir pomad sürülmelidir. Uzman kişi danışanına evde devam ürünü kullanması için bakım önerilerinde bulunmalıdır. Danışan da titiz bir şekilde bakımlarını aksatmadan uyguladığında cildi hem daha hızlı iyileşecektir hem de işlemden alınacak sonuç daha başarılı olacaktır. Eğer bahsedilen şekilde bir işlem yapılmıyorsa ciltte istenmeyen problemler oluşabilir.

İğneli Epilasyon İzleri İçin Krem
İğneli Epilasyon İzleri İçin Krem

İğneli epilasyon uygulaması esnasında kullanılan iğneler; kıl köklerine rahatlıkla girebilen, alerjik reaksiyon yaratmayan ve kıl kadar ince olan iğneler olmalıdır. Kıl köküne bu iğne doğru şekilde girildiğinde danışan herhangi bir acı veya ağrı hissetmemelidir. Normalde fazla acı veya ağrı hissediliyor ve dayanılmayacak gibi bir durumda kalınıyorsa uzman kişi işlemi yanlış yapıyor demektir. İşlem yanlış yapıldığı zaman da muhtemelen iğneli epilasyon izleri kalacaktır.

İğneli epilasyonda ciltte iz kalmasının sebeplerinden bir diğeri de kullanılan elektrik akımı ayarının yanlış yapılmasıdır. Cilt ve kıl yapısına uygun elektrik akımı ayarı yapılmaz ise yine ciltte deformasyon oluşacak ve iz kalacaktır.

Bazı ciltler hassasiyetleri sebebi ile normalden fazla tepki verebilirler. Hatta iğneli epilasyon işlemi çok hassas olmayan ciltlerde bile hafif kızarıklıklar, ödemler oluşturabilir ki bu beklenilen normal bir durumdur. Fakat normalin dışında oluşan kanama, aşırı şekilde şişme, morarma gibi sorunlar yaşanıyorsa işlemin yanlış yapılıyor olduğu bilinmelidir. İşlem esnasında danışanın tepkilerini incelemek, nasıl hissettiğini sormak da uzman kişiye fikir verebilir. İğneli epilasyon esnasında danışan normalden fazla tepki veriyorsa danışanın acı eşiğinin çok düşük olduğu da akıllara gelebilir.

Kılların ince yapıda, açık renkte olduğu bölgelerde kıl kökleri de genellikle daha küçük olur. Kökleri küçük olan kıllara ise iğne ile girmek bazen zorlayıcı olabilir. Buna benzer durumlarda iğne ile cildi zorlamamak ve işleme devam etmemek daha sağlıklı olacaktır. Danışan her ne kadar rahat olduğunu söylese de işlemden alınacak fayda zarara dönüşüyorsa işlemi bırakmak mantıklı olacaktır. Bu konuda uzman kişi danışanına gerekli bilgileri vermeli ve doğru şekilde yönlendirmelidir. Çünkü kökü küçük ve sıkışık olan bir kılı iğneli epilasyon ile almaya çalışmak o bölgede hasar bırakabilir ve iz kalma ihtimali oluşabilir.

iğneli epilasyondan sonra kabuklanma

İğneli epilasyon işleminden sonraki günlerde işleme bağlı olarak minimal düzeyde kabuklanma oluşabilir ki bu gayet doğaldır. Oluşan bu kabuklar uzmanın önermiş olduğu ev bakım ürünleriyle iyileşmektedir. Danışan gereken bu bakımları yapmaz ve oluşan kabukları soymaya kalkarsa yine ciltte iz kalma sorunu yaşanabilir. Bu sorun ise uygulayıcı hatası değil tamamen danışandan kaynaklı bir sorun olacaktır. İşlem yapılan bölgede oluşan kabuklar doğru bir şekilde bakım yapıldığında kendiliğinden dökülür ve hızlıca iyileşir. İyileşme süreci çok hızlı ilerler ve gerektiği şekilde bakım yapılırsa ciltte herhangi bir iz kalmayacaktır.

İğneli Epilasyon İzleri Ne Zaman Geçer?

İğneli epilasyon hakkında verdiğimiz bütün bilgilerde değindiğimiz gibi iğneli epilasyon işlemi uzman kişiler tarafından uygulandığı takdirde ciltte iz kalma gibi sorunlar yaşanmayacaktır. İğneli epilasyon işlemi cilt yüzeyinde gerçekleştirilen bir işlem olduğu için yapılan her işlem dikkatli bir şekilde gerçekleştirilmelidir. İğneli epilasyon izleri genellikle işlemin yanlış yapılması sonucu oluşmaktadır.

Onun haricinde işlemden sonraki bakım tavsiyelerine uymayan danışan da buna sebep olmuş olabilir. İğneli epilasyon işleminden hemen sonra ve devam eden günlerde danışanın dikkat etmesi gereken en önemli husus bakım ürünleri ile beraber güneş koruyucusu kullanmasıdır. Güneşten korunamayan cilt, iğneli epilasyon işleminin yarattığı hassasiyeti arttırabilir ve sonucunda ciltte iz kalma durumu oluşabilir. Bu tür izler genellikle koyu renk lekeler şeklinde oluşabilir. İğneli epilasyon işlemi hatalı yapılmış ise işlem sonrasında da iğne giriş yerlerinde izler meydana gelebilir.

Genel olarak iğneli epilasyona bağlı olarak oluşan herhangi bir iz, tedavi edildiği zaman minimum 21 gün içerisinde iyileşme sürecine girer. İğneli epilasyon izlerinin derinliği ve işlem bölgesinin alanının büyüklüğü de izlerin geçme süresini değiştirecektir.

iğneli epilasyon izleri nasıl geçer

Cildimiz 21 günde bir kendisini yenilemektedir ve cilt yenilendikçe alttan daha sağlıklı bir cilt çıkar ve cilt yüzeyindeki sorunlar kendiliğinden de iyileşebilir. Fakat kişinin cilt yapısı, genetiği, yaşı gibi faktörler yenilenme, iyileşme süresini değiştirecektir. İğneli epilasyon izlerinin tamamen iyileşmesi yukarıda da bahsedildiği gibi 21 günde gerçekleşebilir. Eğer izler derin ve cilt çok fazla hasar görmüşse, uzman desteği sağlanarak 2 veya 4 ay gibi bir sürede tamamen iyileşecektir.

İğneli Epilasyon İzleri Tedavisi

Daha önce başka merkezlerde iğneli işlemi yaptırıp mağdur olan danışanlarımıza bu konuda bilgilendirmeler yaparak tedavi protokolü sunmaktayız.

İğneli Epilasyon Sonrası Ciltte Çukurlar

İğneli epilasyondan sonra bazı ciltlerde çukurlar kaldığı da gözlemlenebilir bunun sebebi ise iğneli epilasyon cihazının elektrik akım seviyesinin doğru şekilde ayarlanmamasıdır. Kıllarından şikayetçi olan danışanlar genellikle hızlı bir şekilde kıllardan kurtulmak isterler ve uzman kişiye de bu konuda baskı yaparlar. Uzmanın yüksek seviyede işlem yapmasını, bir an önce kurtulmak istediğini söyleyebilirler. Danışanın bu beklentisinin karşısında cihazın enerji seviyesi normalden fazla seviyeye ayarlanırsa ciltte ciddi yanıklar ve yaralar oluşabilir. Bu yaralardan sonra ise cilt iyileşse bile geriye çukurlar kalabilir. Uzman olan kişi gerekli gördüğü şekilde kuralına uygun olarak işlem yapmalı ve danışanın etkisi altında kalmamalıdır.

İğneli epilasyon uygulaması istenmeyen tüylerde, ince, kalın, açık veya koyu renkli bütün kıllarda kullanılabilen en etkili epilasyon yöntemidir. İğneli epilasyon işlemini sadece eğitimini almış ve bu işlem konusunda tecrübe sahibi olmuş kişiler uygulamalıdır. Kliniğimizde bütün işlemlerimiz uzman kişiler tarafından uygulanmaktadır. İşlemden önce cildiniz detaylı bir şekilde analiz edilmekte ve gereken bütün bilgiler danışanlarımıza uzmanlarımız tarafından verilmektedir. İğneli epilasyonda kullandığımız cihazlar ve diğer ekipmanlar son sistemdir ve kullanılan iğneler kişiye özel açılır. İğneli epilasyon ve diğer işlemlerimiz danışanlarımızdan %100 olumlu geri dönüşler almamız sayesinde başarı ile gerçekleştirilmektedir.

İğneli Epilasyon İzleri İçin Soru & Cevap

 • İğneli epilasyon leke yapar mı?

  İğneli epilasyon leke yapar mı?

  İşlemi yapan kişi gerekli eğitimi almış ve tecrübe dinmiş,bu konuda uzmanlaşmış ise iğneli epilasyon işleminden sonra hiçbir şekilde iz kalmaması gerekmektedir. İşlem sonrasında hassasiyet oluşacağı için kızarıklık,şişlik gibi durumlar oluşabilir. İşlemin devamındaki günlerde ise kabuklanma oluşabilir bu da bakım yapılarak geçecektir.

 • İğneli epilasyon sonrası kabuklanma nasıl geçer?

  İğneli epilasyon sonrası kabuklanma nasıl geçer?

  Uzman kişinin önerdiği bakımlar düzenli bir şekilde uygulanırsa cilt yaklaşık 7 veya 10 gün içerisinde iyileşir. Cilt yapısına ve yaşa bağlı olarak iyileşme süresi değişmektedir. Fakat genel anlamda epilasyon sonrası oluşan kabuklanma hızlıca iyileşir ve iz kalma durumu oluşmaz.

 • İğneli epilasyon izleri ne zaman geçer?

  İğneli epilasyon izleri ne zaman geçer?

  Epilasyonda seans aralıkları ortalama 15 gündür. İşlemden sonraki 15 gün içerisinde cilt tamamen iyileşir ve yeni seans için hazır olmuş olur. Eğer hatalı bir şekilde epilasyon yapılmış ve onun izleri kalmış ise kliniğimizde izleri tedavi eden bakımlar yapılmaktadır.

 • İğneli epilasyon öncesi yapılması gerekenler?

  İğneli epilasyon öncesi yapılması gerekenler?

  Epilasyondan önce alınacak kıllara dokunulmamalı ne kökten ne de yüzeysel olarak alınmamalıdır. İşlem esnasında cilt yüzeyinde herhangi bir iz kalmaması için ciltte makyaj,nemlendirici,güneş koruyucu gibi ürünler bulunmamalıdır. İşlemden önce cilt tamamen temizlenmelidir.

 • Ben izlerine iğneli epilasyon yapılır mı?

  Ben izlerine iğneli epilasyon yapılır mı?

  Et beni ve diğer herhangi bir ben üzerinde çıkan kıllara kesinlikle iğneli epilasyon yapılmamalıdır. Benlerin olduğu yerler korunmalı ve üzerindeki kıllar kesinlikle alınmamalıdır. Çok rahatsız olunuyorsa makas yardımı ile kısaltılabilir fakat kökten ne geçici ne de iğneli epilasyon gibi kalıcı yöntemlerle alınmamalıdır.


İnstagram, Facebook ve Linkedin hesaplarımızı inceleyebilirsiniz ve web sitemizde olmayan görsel, bilgi ve videolara ulaşabilirsiniz.

Fiyatlarda Bir Güzellik Yaptık

%50 İndirim

IGNL50

Whatsapp üzerinden ulaşan danışanlarımız ilk iğneli epilasyon uygulamalarını %50 indirimli yaptırabilirler. Bilgi için: