Anti aging uygulamalar ‘yaşlanma karşıtı’ dediğimiz uygulamalardır. Yaş ilerledikçe hücre yenilenmesi yavaşlar ve bu durum özellikle fiziksel görüntümüzün değişmesine, cildimizde sarkmalar, lekelenmeler, nemsizlikler oluşmasına sebep olur. Yaşlanma karşıtı uygulamalar adından da anlaşılacağı gibi yaşlanmayı geciktirmek ve kişinin dış görünüşünün daha dinamik ve daha sağlıklı kalmasını sağlamak demektir. Cilt sağlığının korunabilmesi ve her zaman daha canlı bir görünümde kalabilmek için dışarıdan müdahalelerde bulunarak desteklemek gerekir. Dışarıdan yapılacak müdahalelerden en önemlisi cildin yoğun bir şekilde nemli tutulması ve kurumasına müsaade edilmemesidir. Cildin nemini sağlayacak en etkili uygulamaların başında cilt bakımı gelmektedir. Kliniğimizde uyguladığımız cilt bakımı işlemleri hem cilt yapısına göre hem de ihtiyaca göre seçilmektedir. Cilt bakımı işleminden önce cilt yapınızı net bir şekilde anlayabilmemiz adına sizlere kısa bir tanışma formu veririz ve siz bu formu doldurduktan sonra cildinizi yakın planda detaylı bir şekilde analiz ederiz. Doldurmuş olduğunuz form ve cilt analiz sonuçlarınız cildinizin neye ihtiyacı olduğunu bize açık açık gösterir. Cildinizin asıl ihtiyaçlarını belirledikten sonra bu ihtiyaçlara yönelik ürünler seçilir ve cilt bakım işlemine başlarız.


Cilt tipleri genellikle birkaç maddede sıralanır:

Kuru, yağlı, normal, karma, hassas gibi. Bunların haricinde kişinin yaşam şekli, beslenme tarzı, strese ne sıklıkla maruz kaldığı, yaşı, kullandığı ürünler vb durumlar cilt tipinde değişkenlik gösterebilir. Örneğin bazı danışanlarımızın cildini analiz ettiğimizde cilt tipini netleştirmekte zorlanabiliyoruz. Yanakları kuru, alın bölgesinde pul pul dökülmeler, çene bölgesinde yağlanma ve geniş gözenekler oluşmuş olabiliyor. Buna benzer cilt tiplerinde cilt bakımı uygulaması yaparken ayrı ayrı ürünler kullanmamız gerekiyor. Bu sebeple cilt bakım işlemlerimiz her zaman kişiye özel olarak uygulanıyor. Cildinizin en acil ihtiyacını gözlemliyor ve ona göre seanslarımızı sürdürüyoruz.

Cilt bakımı uygulaması her yaşta kadına ve erkeğe uygulanması gereken hatta düzenli bir şekilde uygulanması gereken en önemli kişisel bakım uygulamasıdır. Cilt bakımı uygulaması lüks olarak değil bir ihtiyaç olarak görülmelidir çünkü cilt sağlığımız ruh sağlığımız, fiziksel sağlığımız kadar önemlidir.
Cilt bakımı uygulaması cildin nemini korurken, gözeneklerin temizlenmesi ve ölü derilerin ciltten arındırılmasını sağlarken kan dolaşımını da düzenlemiş olur.

Cilt bakımı uygulamasının haricinde anti aging işlemlerde birçok seçenek bulunur. Yaşımız ilerledikçe çizgilenmeler, sarkmalar oluşur, güneş hassasiyeti artabilir bu sebeple lekelenmeler oluşabilir. Bu tür sorunlarda ise dermapen, mezoterapi, kimyasal peeling , plasma pen gibi işlemler yardımımıza koşuyor. Cilt bakımı ile cildi normal nemine kavuşturup, arındırdıktan sonra bahsetmiş olduğumuz diğer işlemleri rahatlıkla uygulayabiliriz.

Dermapen işlemini son yıllarda hem anti aging işlem olarak hem de genç yaştaki danışanlarımızın akne skarlarına veya gözenek sorunlarına çözüm olarak uyguluyoruz. Anti aging çözüm olarak kullandığımızda danışanlarımızın cilt kaliteleri artıyor ve çizgilerin, sarkmaların büyük oranda düzeldiğini gözlemliyoruz. Dermapen işlemi öncesinde ve sonrasında uyulması gereken bütün kurallara ve hijyenik koşullara sadık kalarak işlemimizi gerçekleştiriyoruz. Dermapen işleminde uygulama yöntemi, uygulayıcının tecrübesi ve eğitimi ve de kullanılan serumlar çok büyük önem taşır. Dermapen işleminde cihazın ve iğnelerin kalitesi de işlemden alınacak sonucu etkileyecektir. İşlemden önce cildi yine çok detaylı analiz etmek gerekir ve yine cildin ihtiyacına yönelik işlem yapılmalıdır.

Dermapen işlemi ile neler yapılabilir?

Yüz bölgesinde;
Kırışıklık
Elastikiyet kaybı
Leke
Akne skarı, geniş gözenekler
Vücut bölgesinde;
Çatlaklar
Vücut sarkmaları
Leke sorunlarına çözüm sağlanır

Anti aging işlemlerden bir diğeri de mezoterapi yöntemidir. Mezoterapi ince uçlu iğneler ile cilde uygun seçilen ürünlerin enjekte edilmesi sonucu cildin kalitesinin artması, daha sıkı ve parlak görünmesini sağlar. Mezoterapi işlemi ince çizgi ve sarkmaların olduğu yüzün ve vücudun çoğu bölgesine uygulanır. İşlemler ciltteki soruna yönelik kararlaştırılmakla beraber ortalama 10 seansa kadar uygulanabilmektedir. Seanslar 15 günde 1 tekrarlanır. Genellikle 2.seanstan itibaren ciltteki aydınlık ve sıkılaşmış görüntü göze çarpar. Mezoterapi işlemi çoğunlukla sıkılaştırma, toparlama amacı ile kullanılır.

Mezoterapi işleminde kullanılan ilaçlar kokteyl haline getirilerek veya tek başlarına uygulanır. İlaç seçimi yine uzman tarafından yapılır, kliniğimizde kullandığımız ilaçlar koyu renk flakonlarda saklama koşullarına uyarak muhafaza edilir ve hijyenik kurallara uyularak kullanılır. Mezoterapide kullanılan ilaçlarda da birçok farklı seçenek bulunur ve yine cildin asıl ihtiyacı belirlenerek ilaç seçimi yapılır.

Anti aging işlemlerin içerisinde bulunan bir diğer yöntem ise kimyasal peelingdir. Kimyasal peeling meyve asitlerinden elde edilen solüsyonlardır. Bu solüsyonların belli bir oranları vardır. Son zamanlarda kozmetik marketlerde dahi bulunabilen serumların içerisinde de kimyasal içeriklere ulaşmak oldukça kolaylaştı. Fakat kliniğimizde bulundurduğumuz kimyasal peeling solüsyonlar profesyonellerin kullanabileceği, daha yüksek orandaki ürünlerdir ve sadece eğitimini almış uzman kişiler tarafından kullanılabilmektedir. Kimyasal peeling ile özellikle ciltte belli sebeplerle oluşan lekeler tedavi edilir. Lekeler hedeflenerek cilt tonunun açılması sağlanır. Kimyasal peelingin içeriğindeki meyve asitleri hem lekelerin açılmasını sağlar hem de gözeneklerin temizlenerek küçülmesine yardımcı olur. Bu işlem aynı zamanda cildin üst tabakasını tamamen yenilediği için alttan daha canlı ve aydınlık bir cilt çıkmaya başlar, bunun ekstra getirisi de anti aging etki yaratmasıdır. Hızlıca yenilenen ciltte çizgilenmeler açılır, cilt daha hızlı toparlanır ve daha gergin bir görüntü oluşur.

Kimyasal peeling işlemi özellikle kış döneminde uygulanmalıdır çünkü güneşten korunması çok önemlidir. Kimyasal peeling işlemi uyguladığımız sonbahar ve kış dönemlerinde de mutlaka danışanlarımıza güneş koruyucu ürün kullanmalarını şart koşmaktayız. Kimyasal peeling solüsyonları cilt yüzeyinde ufak çapta kimyasal tepkime yarattığı için gün içerisinde bol bol nemlendirmek, bol su tüketmek gerekmektedir. Kimyasal peeling işleminden sonra cildine gereken bakımı yapan danışanlarımızdan daha fazla olumlu dönüşler almaktayız. İşlem esnasında biz nasıl titiz davranıyorsak danışanlarımızın da aynı özeni göstermelerini teşvik ediyoruz ve aldığımız sonuçlar hem bizi hem danışanlarımızı fazlasıyla mutlu ediyor.

Kliniğimizde uyguladığımız Anti aging işlemlerden bir diğeri de Plasma Pen işlemi. Plasma pen işlemi son yıllarda sıklıkla kullanılan bir yöntem ve ‘ameliyatsız estetik’ adı ile birçok kişinin ilgisini çeken bir işlem. Plasma pen plasma enerjisi kullanılarak cilt yüzeyinde ufak çaplı hasarlar yaratarak cildin sıkılaşmasına, yenilenmesine yardımcı olur. Plasma pen işleminden önce anestezik krem ile işlem bölgesi uyuşturulur ve cilt dezenfekte edilerek işleme başlanır. İşlem esnasında gözle görülür minimal yanık benzeri görüntü oluşur. Yanığa benzeyen bu görüntü yaklaşık 7-10 gün içerisinde (maksimum) iyileşir. İyileşen cilt dokusunda bebeksi bir görüntü meydana gelir. Özellikle çizgilenmenin ve sarkmanın yoğun olduğu bölgelerde gözle görülür sonuçlar yaratır. Göz kapağı gibi sarkmaların yoğun olduğu yerlerde çok başarılı sonuçlar verir.

Plasma pen işlemini de özellikle sonbahar ve kış dönemlerinde uygulamayı tercih ediyoruz. Danışanlarımıza işlem sonrasında uygulamaları gereken ürünler ve bakımlar hakkında detaylı bilgi veriyoruz. Diğer işlemlerde olduğu gibi Plasma Pen işleminde de ev bakımını gerektiği şekilde yapmak alıcağınız sonucu etkiler. Plasma pen işlemi bahsettiğimiz gibi anti aging bir işlemdir ve uygulamayı yapan uzmanın bu konuda eğitimini almış olması ve oluşabilecek komplikasyonlar hakkında bilgili, tecrübeli olması gerekmektedir. Doğru şekilde yapılan plasma pen işlemi ile çok güzel geri dönüşler almaktayız.